پابند و پیشینه استفاده از آن

پابند و پیشینه استفاده از آن

پابند یا خلخال (anklet) جزو زیور آلاتی است که زنان به‌ خصوص دختران جوان از آن به ‌عنوان یک اکسسوری جذاب استفاده می کنند. پابند جزو زیورآلاتی محبوب و پر طرفدار است بنابراین در این مطلب میخواهیم به معرفی پابند و پیشینه استفاده از آن بپردازیم و شما را با نماد هر رنگ  آن آشنا کنیم.

 پابند به زنجیری گفته می‌ شود که دور مچ پا بسته‌ شده و جنس آن می ‌تواند از فلزاتی چون طلا، نقره، مس، برنج و متریال هایی همچون چرم، مروارید، سنگ، استخوان و مهر باشد. پابند آذینی است که گاهاً برای زینت بخشیدن به آن و ایجاد صدا،آویز هایی به آن افزوده می ‌شود و همچنین بستن آن در فرهنگ ‌ها و آیین‌ های مختلف دارای معانی گوناگون می‌ باشد.

استفاده از پابند تنها به دنیای امروزی محدود نشده و پیشینه‌ آن به هزاران سال قبل بر می‌ گردد. تاریخ استفاده از پابند از سالیان دور تا به امروز در نقاط مختلف جهان دارای معانی و دلایل گوناگونی بوده‌ است

تاریخچه پابند

بر  اساس کاوش ‌ها و تحقیقات اخیر باستان‌ شناسان در حوزه تاریخچه استفاده از پابند، به نتایجی دست یافته ‌اند که حاکی از آن است که اولین نشانه ‌های بستن خلخال یا پابند در آثار به ‌جا مانده از آرامگاه سومری‌ ها است.

سومری ‌ها که به گهواره تمدن در جهان معروف بوده ‌اند، در منطقه بین ‌النهرین حدود ۴۵۰۰ سال پیش سکونت داشته و باستان‌ شناسان به کشف زیورآلاتی که شبیه به پابند بوده از سنگ ‌های گران‌ قیمتی ساخته شده ‌اند، دست یافته ‌اند.

در کشور های دیگری مانند مصر، در زمان گذشته زنان مصری از پابند برای زینت مچ پای خود استفاده کرده که از جواهرات گران‌ قیمتی ساخته شده‌ بودند و استفاده از پابند های چرمی، توسط قشر ضعیف جامعه و برده‌ ها رایج بوده ‌است. در دوران حکومت چهارم تا ششم در مصر، پابندها از تسبیح و مهره ‌های ردیفی ساخته‌ شده و به یکدیگر بافته‌ شده بودند.بیشترین کاربرد زیور پابند در بین زنان و دختران کشور هند بوده ‌است که از زمان ‌های گذشته تاکنون، از پابند به ‌خصوص در مراسمات ازدواج و عروسی استفاده می ‌کردند.

در کشور های اروپایی استفاده از پابند از دهه ۱۹۳۰ در بین بانوان رواج داشته و در کشور های عربی هم زنان رقصنده برای رقص پابند را پوشیده و به ‌عنوان زینت بخشیدن به پای خود، از خلخال های متنوعی استفاده میکرده اند.

نماد استفاده از پابند

استفاده از پابند علاوه‌ بر جنبه زیبایی، دارای معانی خاص در فرهنگ ‌ها و جوامع گوناگونی است که این معانی در  گوشه‌ گوشه‌ جهان با یکدیگر تفاوت داشته و بسیار مغایرت دارند.

در کشور هندوستان استفاده از پابند نشان و نماد ازدواج بوده و هر بانویی که بر پایه خود پابند داشته ‌است، به‌عنوان یک زن متأهل در جامعه شناخته می ‌شد.

در کشور مصر انداختن پابند به‌ خصوص استفاده از پابند های ساخته‌ شده با طلا و جواهرات، نشانه ثروت و جایگاه بالای بانوان بوده و برخی از پادشاهان آن دوره نیز برای نشان‌ دادن قدرت خود از پابند استفاده می‌ کردند.

در فرهنگ‌ های غربی و اروپایی پابند دارای نمادهای خاصی بوده که از آن تعابیر گوناگونی وجود دارد. به‌ عنوان مثال اروپایی ‌ها بر این باور هستند که اگر زنی خلخال را به پای چپ خود ببندد، به معنی متعهد بودن و متأهل بودن آن زن است. اما برخی هم از جوامع و کشور های اروپای غربی بر این باورند که اگر زنی پابند را به پای راست خود ببندد، به‌ معنای این است که فرد مجرد بوده و تمایل به ایجاد رابطه جدید با جنس مخالف را دارد.

معانی رنگ پابند ها

علاوه‌ بر توجه به طرح ها و انواع پابند و دقت به چگونگی و نحوه استفاده از آن‌ ها، باید به رنگ پابندها هم توجه نمود. زیرا رنگ پابند ها دارای معانی و مفاهیم خاصی بوده و با یکدیگر متفاوت می ‌باشند. در هنگام خرید پابند به ‌عنوان هدیه، حتما به رنگ انتخابی آن توجه نمایید. زیرا رنگ آن نشان ‌دهنده مفهومی است که شما در قالب هدیه به فرد منتقل می‌ کنید.

  • پابند زرد

رنگ زرد نشان ‌دهنده خوشبختی و شادی است. استفاده از پابند های به رنگ زرد به‌ معنای بلندی بخت و اقبال و اجتماعی‌ بودن فرد بوده و همچنین نشان ‌دهنده شجاعت و انرژی است.به کار بردن پابند هایی از جنس طلای زرد می ‌تواند انتخاب خوبی برای زینت بخشیدن به پاها و درخشندگی پابند باشد.

  • پابند سفید

پابند های سفید در جنس ‌های نقره و طلای سفید در بازار عرضه ‌شده و بسیار شیک و منحصر به ‌فرد هستند. رنگ سفید نماد پاکی و صداقت است و استفاده از پابند های سفید نشانه پاکی قلب فرد است.

  • پابند سبز

به‌ طور کلی رنگ سبز نشان دهنده آرامش بخشیدن به افراد بوده و آن‌ها را از نگرانی‌ ها، سختی ‌ها و استرس دور می ‌کند. به کار بردن از خلخال سبز، نماد خوش‌ شانسی بوده و شما می ‌توانید انواع پابند به رنگ سبز با متریال ‌های گوناگون را با لباس خود ست کرده و استفاده نمایید.

  • پابند قهوه‌ ای

این رنگ از پابند نشان‌ دهنده روابط بسیار خوب خانوادگی می ‌باشد و با انواع استایل ها و سلیقه‌ ها همخوانی دارد. استفاده از پابند های به رنگ قهوه‌ای هیچ محدودیت سنی و جنسیتی نداشته و شما می ‌توانید انواع پابند را به رنگ قهوه‌ای تهیه کرده و استفاده نمایید.

  • پابند صورتی

رنگ صورتی رنگی بسیار شاد و پرانرژی بوده و در برخی جوامع از این رنگ برای نو عروسان استفاده می‌ کنند. استفاده از پابند های صورتی نشان ‌دهنده احساسات عمیق، عشق و تعهد است که علاوه ‌بر این نمادها بسیار شیک و منحصر به ‌فرد است.

  • پابند آبی

استفاده از پابند های آبی به‌ معنای خلاق بودن در حرفه و شغل و همچنین خوش‌ شانسی است. این پابند ها به دلیل داشتن رنگ اقیانوسی علاوه‌ بر آرامش بخشیدن به افراد، بسیار زیبا بوده و شما می‌ توانید با استفاده از سنگ های ارزان‌ قیمتی مانند لاجورد و ترکیب آن با طلا یا نقره پابندی استثنائی را خلق کرده و استفاده نمایید.

  • پابند سیاه

پابند یا خلخال به رنگ سیاه نشان‌ دهنده راز داری و یا نمادی از راز ها است. این رنگ از خلخال ها به‌ راحتی با انواع لباس‌ های رنگی قابل ست کردن بوده و قابل‌ استفاده با سلیقه‌ های متفاوت است.

  • پابند قرمز

از پابند های قرمز در گذشته به‌ عنوان بلند بودن بخت و اقبال و شرکت در مسابقات استفاده می‌ کرده‌ اند.

نکات مهم استفاده از پابند

در هنگام استفاده از پابند، مچ پای خود را اندازه گرفته و محل مناسبی را برای قرارگیری پابند انتخاب کنید. برای اندازه ‌گیری مچ پا از یک نوار و یا نخ استفاده کرده و اندازه دقیق آن را به دست آورید.

قبل از استفاده از پابند، به این نکته توجه کنید که در چه مکانی باید از آن استفاده کنید. برای مثال اماکنی همچون محل کار یا محیطی مانند دانشگاه که رسمی هستند، مناسب برای استفاده از پابند نبوده و پوشیده نمی‌ شوند.

استفاده از پابند ها باید طوری باشد که بر روی پاهای برهنه قرار بگیرند و به کار بردن از آن ها بر روی جوراب و یا شلوار کارایی نداشته و مناسب نیست. پابند را متناسب با اندازه مچ پای خود انتخاب کنید. پابند ها اگر خیلی شل و یا خیلی تنگ باشند فرد را اذیت کرده و بر علاوه ‌بر آن زیبایی نخواهند داشت.

پابند را مطابق با نوع استایل و با توجه به رنگ و نوع لباس خود انتخاب نمایید. پابند ها عموماً در فصل تابستان و با لباس‌ های تابستانی پوشیده می شوند. شما می‌ توانید یک پابند را با یک پیراهن تابستانه ست کرده و استفاده نمایید.

شرکت آسیا استار پخش‌ کننده و ارائه ‌دهنده انواع بدلیجات عمده و زیورآلات در تهران بوده و دارای سال‌ ها سابقه در این زمینه است. این شرکت تنها نمایندگی رسمی بدلیجات ژوپینگ در ایران بوده و علاوه ‌بر محصولات ژوپینگ، زیورآلاتی از برندهای مطرح جهانی را به‌ صورت تک و عمده در اختیار مشتریان قرار می ‌دهد. شما می‌توانید برای خرید انواع بدلیجات مانند انواع پابند در طرح‌ ها و رنگ ‌های گوناگون، به آدرس شبکه اجتماعی و یا آدرس فروشگاه مراجعه کرده و هم به‌ صورت آنلاین و هم حضوری خرید خود را انجام دهید.

2 دیدگاه

  • سلام اطلاعات بسیار ارزنده و کامل هستندبرای من که اصلا از بدلیجات هیچ نمی‌دانستم عالی هست چرا که قصد باز کردن مغازه بدلیجات را دارم بسیار مفید هست از همه شما که مطالب را جمع آوری و ارائه کردید سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
×

 asiastarjewelry

×