نحوه تمیز و براق کردن بدلیجات

تمیز و براق کردن بدلیجات

زیورآلات از دیرباز تاکنون ابزار مهمی برای آراستگی انسان بوده ‌است و از زمان انسان های کهن که برای زیبایی، دندان و استخوان شکار خود را به گردن می‌آویختند تا هم ‌اکنون که انواع و اقسام زیورآلات به وجود آمده نشان می‌دهد که انسان توجه ویژه‌ای به آن‌ دارد.

در ابتدا زیورآلات با مواد گران ‌بها ساخته می‌شد که ارزش بالایی داشت اما هم‌اکنون بدلیجات جای آن‌ها را گرفته‌است. بدلیجات به دلیل تنوع بیشتر و قیمت بسیار مقرون ‌به ‌صرفه بودن در عصر حاضر با استقبال خوبی مواجه شده ‌است. شاید با یک نگاه به اطرافیان خود متوجه این ‌موضوع شده‌اید که هر شخص حداقل یک محصول از بدلیجات را استفاده می‌کند.

بدلیجات با اینکه مزیت ‌های زیادی دارد یک تفاوت نسبت به جواهرات دارد و آن هم تغییر رنگ و کدر شدن بعد از گذشت مدتی استفاده است. البته جای نگرانی وجود ندارد و با استفاده از روش‌های مختلفی می‌توان بدلیجات را تمیز و براق کرد و به حالت روز اول خود برگرداند. در این مقاله به چند روش نحوه تمیز و براق کردن بدلیجات اشاره خواهیم کرد. سعی ما بر این است که روش ‌هایی ارائه دهیم که هم کاربردی باشد و هم در منزل توسط خودتان قابل انجام باشد.

هنگامی‌که در مورد بدلیجات صحبت می‌کنیم منظورمان زیورآلاتی است که جنس آن‌ها از طلا نباشد، این بدلیجات ممکن است از مواد مختلف از جمله استیل، نقره، مس، آلیاژ های مختلف و… با روکش طلا، رادیوم و… باشد.

ابتدا باید اشاره کنیم که بدلیجاتی که دارای کیفیت خوبی بوده و از مواد مرغوب در آن استفاده شده باشد، نباید در اثر استفاده معمولی تغییر رنگ دهد، اما اگر از بدلیجات به‌صورت درست استفاده نشوند دچار تغییر رنگ خواهند شد. منظور از استفاده نادرست از این نوع بدلیجات در اثر تماس باموادی مانند رنگ مو، اکسیدان، عطرها و… می‌باشد.

برند ژوپینگ یکی از بهترین برندهای بدلیجات می‌باشد که دارای کیفیت بسیار خوبی است. این برند بدلیجات از مس و برنج با روکش طلا و یا رادیوم چند لایه تولید شده است. بدلیجات ژوپینگ درصورت استفاده عادی و متداول به ‌هیچ ‌عنوان تغییر رنگ نداده و سالیان سال رنگ روز اول خود را از دست نمی‌دهد.

تمیز و براق کردن بدلیجات

همان‌طور که اشاره شد بدلیجات چنانچه با موادی مانند رنگ مو، اکسیدان و … تماس داشته باشد، دچار تغییر رنگ می‌شود. خوشبختانه این تغییر رنگ قابل برطرف ‌شدن است و می‌توان آن را تمیز و براق کرد. حتی ممکن است درصورت استفاده طولانی مدت از بدلیجات کمی رنگ اولیه و درخشندگی خود را از دست دهد. با یکسری روش‌های متداول می‌توان بدلیجات را تمیز و براق کرد، در ادامه به معرفی و شیوه انجام این روش ها می‌پردازیم.

انواع روش های تمیز و براق کردن بدلیجات

چنانچه قصد دارید به تمیز کردن بدلیجات بپردازید ابتدا تمام جرم‌ها و آلودگی‌های ظاهری را پاک کنید. برای این کار می‌توان از یک مسواک نرم یا فرچه کوچک استفاده کنید. که هم ‌سطح بدلیجات تمیز شود و هم آسیبی به آن وارد نکند. پس‌از پاک کردن جرم‌ها و آلودگی‌های ظاهری حالا می توانیم چندین روش مختلف را بر اساس جنس بدلیجات امتحان کنیم.

 • روش اول الکل

یکی از ساده‌ترین روش‌های براق کردن بدلیجات الکل است. پس ‌از برطرف کردن جرم ظاهری کمی الکل به سطح بدلیجات اسپری کنید و اجازه دهید مقداری زمان بگذرد سپس با یک دستمال سطح آن را تمیز کرده و در آخر با آب آنرا  خوب را بشویید و با سشوار خشک نمایید.

 • روش دوم لیموترش

لیموترش دارای خاصیت اسیدی است و فقط برای بدلیجات برنجی مناسب است و به ‌هیچ‌ عنوان برای بدلیجات استیل مناسب نمی‌باشد. از لیموترش می‌توان برای تمیز کردن بدلیجات استفاده کرد. برای اینکار باید مقداری آب لیموترش را بر روی بدلیجات ریخته و با برس یا مسواک سطح آن را تمیز کنیم. برای تأثیرگذاری بیشتر می‌توان به لیموترش جوش ‌شیرین هم اضافه کرد. روش بعدی این است که مقداری آب ‌لیمو و نمک را درون استکان ریخته و بدلیجات خود را درون آن بگذارید و اجازه دهید یک شبانه ‌روز در همین حالت بماند، سپس با آب آن را بشویید و نتیجه را مشاهده کنید

 • روش سوم صابون

در تمام خانه ها صابون وجود دارد. اگر بدلیجات شما دچار کدری و یا تغییر رنگ شده‌است، می‌توانید با پارچه‌ای که آغشته به صابون است آن را تمیز کنید. بعد از انجام این کار با یک دستمال خشک، صابون را از سطح بدلیجات خود پاک کنید. معمولاً این روش بر روی اکثر بدلیجات کارساز است و می‌توان براقیت را به آن‌ها برگرداند.

 • روش چهارم سرکه سفید و نمک

محلول سرکه و نمک خاصیت شدید اسیدی دارد، این روش مانند لیموترش فقط برای بدلیجات است که از برنج ساخته ‌شده باشند. چنانچه از جنس دیگری باشد ممکن است به آن صدمه وارد کند. پس از اطمینان از برنج بودن بدلیجات خود، مقداری سرکه و نمک را در ظرفی که قابل حرارت دهی باشد بریزید. سپس بدلیجات برنجی خود را درون این محلول گذاشته به مدت یک دقیقه به آن حرارت ملایم دهید و سپس و آن ها را درآورده با مسواک یا برس کوچک سطح آن را بسابید، هنگامی که مشاهده کردید که سطح آن تمیز و براق شده آن را با آب شسته و با پنبه یا پارچه خشک کنید. سس گوجه‌ فرنگی یا کچاپ به دلیل این‌ که سرکه و نمک از مواد تشکیل‌دهنده آن است، می‌تواند برای بدلیجات را براق و تمیز کند و چنانچه از سس کچاپ استفاده می‌کنیم نیاز به حرارت دادن آن نیست و برای استیل هم قابل‌استفاده می‌باشد.

 • روش پنجم خمیردندان

روش بعدی که می‌توان برای تمیز و براق کردن بدلیجات به کاربرد، استفاده از خمیردندان است. خمیردندان درون ساختار تشکیل‌ دهنده خود دارای کریستال‌های زبر و بسیار ریز است که مانند سمباده عمل می‌کند و جرم و آلودگی‌ها را از بدلیجات پاک می کند. برای انجام این روش کافی است مقداری خمیردندان بر روی مسواک بریزید و بدلیجات را با آن بسابید. پس ‌از پایان کار به‌ خوبی آن را را بشویید. توجه کنید چنانچه درون حفره یا حاشیه‌ای بدلیجات خمیردندان باقی بماند خود باعث از بین رفتن رنگ آن می‌شود.

 • روش ششم جلاسنج

چنانچه هیچ‌ یک از روش‌های بالا انتظار شما را برآورده نکرد، می‌توانید با این روش بدون شک به آن‌ چیزی که می‌خواهید برسید. انواع جلاسنج فلزات در اکثر ابزار فروشی‌ها وجود دارد، این ماده خمیر مانند است. برای برق کردن انواع بدلیجات خود می‌توانید مقداری از این خمیر را بر روی پارچه بریزید و سپس بدلیجات خود را بر روی همان قسمت پارچه که خمیر قرار گرفته بکشید. این کار را تا براق شدن بدلیجات خود ادامه دهید. پس از اتمام کار با پنبه یا دستمال خمیر را از سطح آن پاک کنید و بخوبی بشویید سپس با سشوار خشک کنید.

 • روش هفتم و آخر تمیز و براق کردن بدلیجات

اکثر فروشنده‌ های بدلیجات این کار را می‌توانند برای شما انجام دهند. چنانچه نتوانستید و یا نخواستید روش‌های فوق را استفاده کنید.کافی است بدلیجات خود را به فروشنده آن تحویل دهید تا برایتان براق و تمیز کند.

جلوگیری از کدر شدن و از دست رفتن رنگ بدلیجات

برخی بدل جات مانند استیل در مقابل آب حساس هستند. سعی کنید در هنگام استحمام یا شستشوی دست آن‌ها را دربیاورید.

 مواد شیمیایی دشمن جدی بدلیجات هستند، چنانچه در حال استفاده از مواد شیمیایی مانند لوازم آرایش، کرم، اسپری شیشه ‌شوی و … هستید از آن ها استفاده نکنید.

تمام بدلیجات خود را در یک جعبه نگه ندارید، سعی کرد بر اساس جنس هر نوع، آن‌ها را تفکیک کرده و هر کدام را در جعبه‌ای جداگانه قرار دهید و به گونه ای در جعبه قرار دهید که کمترین تماس را با هم داشته باشد.

 چنانچه بدلیجات شما خیس شد آن را سریعاً خشک کرده و به مدت طولانی اجازه ندهید رطوبت بر روی آن باقی بماند.

در این مقاله تلاش شد تمامی روش های تمیز و براق کردن بدلیجات جهت بازگرداندن زیبایی مجدد به آن ها شرح داده شود.

در پایان

شرکت آسیا استار نمایندگی رسمی بدلیجات ژوپینگ با بیش از یک دهه سابقه فروش و توزیع بدلیجات عمده ژوپینگ آماده هر گونه همکاری با فروشندگان این محصول و تمامی برندهای مطرح بدلیجات است. چنانچه به ‌دنبال بدلیجات با کیفیت هستید پیشنهاد ما به شما همگاران گرامی این برند می باشد. بدلیجات ژوپینگ با روکش طلا و رادیوم می باشد که مقاومت بسیار بالایی دارد و به  آسانی رنگ خود را از دست نمیدهد، تقریباً می توان گفت بدلیجات ژوپینگ همیشه رنگ ثابتی دارند.

جهت خرید انواع سرویس بدلیجات، نیم ست بدلیجات، دستبند، گوشواره، گردنبد و … بصورت آنلاین و حضوری تنها کافیست با کارشناسان شرکت بارزگانی آسیا استار تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما راهنما و پاسخگوی شما عزیزان هستند.

2 دیدگاه

 • سلام، مواد شوینده خاصی برای تمیز کردن بدلیجات وجود نداره
  که هم تمیزشون کنه و هم رنگشون رو نبره؟

  • سلام و وقت بخیر
   جهت تمیز کردن انواع بدلیجات میتوان از صابون های مایع استفاده کرد که اسیدی نبوده و در آن ها از کلر استفاده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
×

 asiastarjewelry

×