حساسیت به بدلیجات

استفاده از بدلیجات به‌ عنوان فاکتور مهم در تکمیل استایل و به علت به ‌صرفه بودن هزینه ‌های آن نسبت‌ به جواهرات بیش ‌از پیش مورد توجه خانم‌ ها و آقایان واقع شده‌است. اما در کنار تمام جنبه‌های مثبت آن گاهی برخی از افراد را در استفاده از آن دچار مشکل می‌کند. حساسیت به بدلیجات از جمله مهم ترین این مشکلات است. به عبارت دیگر میتوان گفت مهم‌ترین مشکلی که استفاده‌کنندگان بدلیجات به آن دچار می‌شوند بروز حساسیت پوستی است.

در این مقاله برآنیم علاوه بر توضیح چرایی بروز حساسیت به بدلیجات و علت و درمان آن و راهکار های عدم بروز آن و همچنین بهترین برند ضد حساسیت بدلیجات را به شما عزیزان معرفی کنیم.

علائم حساسیت پوستی به بدلیجات

پوست بدن به‌ عنوان اولین قسمت بدن که در تماس مستقیم با هرگونه شی‌ء خارجی قرار می‌گیرد نیاز به مراقبت بیشتری دارد. برخی بدلیجات نیز بعلت بکار بردن برخی فلزات و آلیاژ های آن  سبب بروز این نوع از آلرژی‌های پوستی می‌شود. این حساسیت ‌ها همراه با قرمزی، التهاب، خارش، زخم‌ های سطحی و در برخی موارد حادتر با تاول و کهیر همراه هستند و این شدت بروز حساسیت در افراد مختلف نیز ممکن است متفاوت باشد.

یک واکنش آلرژیک معمولاً طی چند ساعت تا چند روز پس ‌از قرار گرفتن در معرض عامل آن شروع می‌شود گاهی ممکن است تا دو تا چهار هفته به طول بی انجامد.

علائم و نشانه‌های حساسیت به بدلیجات

علائم و نشانه های حساسیت به بدلیجات شامل موارد زیر می شود:

 • برجستگی روی پوست
 • خارشی که ممکن است شدید باشد
 • قرمزی یا تغییر رنگ پوست
 • لکه‌های خشکی بیشتر به سوختگی شبیه هستند
 • در موارد شدید تاول و تخلیه مایع در آن نواحی

 این واکنش آلرژیک بدن در نواحی دیده می‌شود که در آن قسمت، پوست در تماس با بدلیجات قرار گرفته‌ است. خبر ناخوشایند برای کسانی که با مشکل مواجه می‌شوند این است که متأسفانه با گذر زمان و استفاده مکرر بدن به این شرایط عادت نمی‌کند. چراکه منشأ آن ژنتیکی است. برخی افراد به‌طور ژنتیکی بدنشان نسبت ‌به فلزات واکنش‌ های حساسیت‌ زا بروز می‌دهد و در بدلیجات این ماده آلرژی‌ زا فلز نیکل شناسایی شده ‌است. زمانی ‌که این فلزات در تماس با پوست قرار می‌گیرند گیرنده ‌های سلول‌ های سیستم ایمنی موجود در پوست آن را شناسایی کرده و با بروز التهاب و قرمزی و خارش تا هر بار استفاده این‌گونه به این مواد واکنش نشان می‌دهد.

علت حساسیت به بدلیجات

می‌توان گفت اصلی‌ ترین علت حساسیت به علت وجود فلز نیکل و یا آلیاژ های دیگر فلزات به‌کار رفته در آن‌ هاست. فلز نیکل فلزی پر کاربرد است که اغلب در گوشواره‌ بدلیجات، گردنبند بدلیجات و سایر جواهرات بکار رفته شده ولی این فلز در اغلب وسایل روزمره بسیار پرکاربرد است.

اغلب در اقلام روزمره مانند سکه‌ها، زیپ‌ها، برخی قاب عینک‌ها و حتی لوازم آرایشی یا مواد شوینده و لوازم الکتریکی بکار رفته ‌است و استفاده از آن در بیشتر وسایل روزانه شایع شده است. چنانچه به آن حساسیت دارید همانگونه که پیش از این ذکر شد حساسیت به ‌این ماده  به این‌ علت که ژنتیکی است برای شما دائمی خواهد بود و باید از تماس آن به پوستتان جلوگیری کنید. فلز نیکل با آب واکنش بیشتری نشان می‌دهد. ازآن‌ رو است که با تعریق و ایجاد رطوبت نواحی تماس با بدلیجات حساسیت تشدید خواهد شد.

علت حساسیت به نیکل

علت حساسیت به نیکل نا شناخته است مانند سایر آلرژی‌ ها، آلرژی به نیکل زمانی ایجاد می‌شود که سیستم ایمنی بدن نیکل را به‌عنوان یک ماده مضر شناسایی کند. این واکنش آلرژی ‌زا همیشگی خواهد بود و سیستم ایمنی شما برای همیشه به آن حساس خواهد بود. این به این معناست که هر زمانی ‌که به نیکل و یا هر فلز دیگری که در بدلیجات باعث بروز این مشکلات برایتان شود در تماس باشید پاسخ بدن شما به این موارد به‌صورت حساسیت ظاهر می‌شود جالب است بدانید که وجود این حساسیت در بانوان بیشتر از مردان بروز می دهد. جالب تر این که زنانی که دارای اضافه‌ وزن هستند بیشتر در معرض خطر آلرژی به نیکل قرار دارند.

داشتن سابقه خانوادگی آلرژی به نیکل نیز ممکن است احتمال حساسیت در شما را افزایش دهد. اگر در بین اعضای خانواده خود کسانی را دارید که در معرض این ماده دچار آلرژی میشوند بیشتر ممکن است آن را از خانواده خود به ارث برده باشید.

راهکار جلوگیری از حساسیت به بدلیجات

نکات زیر ممکن است به شما در جلوگیری از قرار گرفتن مواد حساسیت ‌زا در بدلیجات کمک کند.

 • از برندهای معتبر و باکیفیت خرید کنید .
 • از جواهرات و بدلیجات ضد حساسیت استفاده کنید.
 • از جمله برندهای مطرح بدلیجات که کاملاً ضد حساسیت هستند و از ترکیبات و آلیاژهای مس تشکیل‌شده است بدلیجات ژوپینگ را می‌توان نام برد.
 • از استفاده از جواهراتی که حاوی نیکل هستند خودداری کنید.
 • به‌دنبال جواهر و بدلیجاتی باشید که ساخته‌ شده از فلزاتی مانند: استیل، تیتانیوم، طلای زرد هجده عیار یا بدلیجات با روکش طلا و نقره باشند.
 • بیشترین قسمتی که در زیورآلات سبب حساسیت می‌شوند قفل گردن ‌بند و آویز گوشواره هستند می‌توانید این قسمت ها را با انواع لاک‌ های بی‌ رنگ بپوشانید و از لاک ها به‌ عنوان روکش در قسمت حساسیت ‌زا استفاده کنید.
 • می‌توانید بدلیجات قدیمی خود را با روکش‌های استیل و نقره و طلا آبکاری کنید.
 • زمان استفاده از بدلیجات خود بیشتر از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.
 • اگر پوست تان خیس است قبل ‌از استفاده آن را خوب خشک کنید.

درمان حساسیت به بدلیجات

چنانچه مطمئن هستید حساسیت به فلز نیکل موجود در بدلیجات باعث بروز مشکل برایتان شده‌ است درمان‌ های بدون نسخه و برخی درمان‌های خانگی و یا داروهایی که قبلاً برای حساسیت بکار برده‌اید می‌توانند مؤثر باشند این داروهای خوراکی شامل آنتی‌ هیستامین، پرومتازین، سیترزین و شاید برخی آنتی‌ بیوتیک ‌ها می شوند.

پماد های موضعی مانند بتامتازون، تریامسینولون، منتول ،کلو بتازول و غیره نیز در مواردی مؤثر واقع می شوند.

این دارو ها در درمان عارضه ‌های ناشی از استفاده از بدلیجات مؤثر هستند، اما چنانچه این داروها کمکی نکرد و در صورتی که دچار نشانه‌ هایی مانند افزایش قرمزی، گرما، چرک در ناحیه آسیب‌ دیده و درد، شدید به پزشک مراجعه کنید چرا که می‌تواند نشانه بروز عفونت باشد.

نکات مهم خرید بدلیجات

شاید در قدم اول اینگونه به نظر برسد که خرید بدلیجات کاری ساده است، اما نکته ی مهم در خرید بدلیجات که باید به آن توجه داشت این است که این دسته از زیورآلات در تماس مستقیم با پوست بدن هستند و عدم اطمینان از کیفیت و عدم توجه به جنس ماده ی بکار رفته در آن باعث بروز مشکلات پوستی برایتان شود.

اگر مطمئن شدید که به بدلیجات حساسیت دارید و بدانید که مشکل شما همیشگی است پس در خرید خود نهایت دقت را به خرج بدهید و از برند های باکیفیت و شناخته‌ شده خرید کنید. خرید خود را از فروشگاه هایی انجام دهید که مطمئن هستید اجناسی ارائه می دهند که از کیفیت کافی و مناسب برخوردار باشند.

جهت مطالعه نحوه تمیز و براق کردن بدلیجات کلیک کنید.

بهترین برند بدلیجات ضد حساسیت

اگر بخواهیم به شما برندی را معرفی کنیم که به محصولات ضد حساسیت خود معروف است اولین گزینه و بهترینشان برند ژوپینگ است. این برند با آلیاژ مخصوص به خود که از ترکیبات فلز مس تشکیل شده و همچنین آبکاری شده با طلا و نقره و عدم وجود فلز نیکل به عنوان یک برند ضد حساسیت شناخته میشود.

شرکت آسیا استار با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه فروش عمده بدلیجات این برند آماده ی همکاری با شما فروشندگان محترم است. تنها کافیست با یکی از شماره های موجود در سایت تماس گرفته و از خدمات و مشاوره حضوری و آنلاین کارشناسان آسیا استار به عنوان نمایندگی رسمی بدلیجات ژوپینگ در کشور بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
×

 asiastarjewelry

×