سنگ ها و نگین های پرکاربرد در دنیای بدلیجات و زیورآلات

سنگ ‌ها و نگین ‌های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات

سنگ‌ ها و نگین ‌ها نقش بسیار مهمی در تزئین بدلیجات و زیورآلات دارند. در ساخت زیورآلات بسیار با ارزش و گران ‌قیمت گرفته تا بدلیجات با قیمت مناسب تر، استفاده از سنگ ‌ها و نگین ‌ها بسیار مرسوم بوده است. جهت آشنایی با سنگ ‌ها و نگین ‌های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات مطالعه این مقاله را از دست ندهید.

طبق ارزش زیورآلات، در ساخت آن ها از سنگ ‌های گران‌ قیمت و ارزان‌ قیمت استفاده می‌ شود.

سنگ ‌های زینتی دارای رنگ ‌ها و طرح‌ های متفاوت و منحصر به ‌فردی هستند که برخی از آن‌ ها همچون الماس، زمرد، یاقوت، تورمالین، مروارید و … بسیار گران‌قیمت و نسبتاً کمیاب و ارزشمند هستند که از آن ‌ها در ساخت جواهرات باارزش و لوکس استفاده می ‌شود.

برخی از سنگ ‌ها همچون فیروزه، کهربا، یشم، سنگ‌های ماه تولد، کوارتز، توپاز معدنی و آمتیست معدنی در زیورآلات دیگر استفاده می ‌شوند که قیمت چندان بالایی نداشته و سبب جلوه بخشیدن به زیورآلات می ‌شوند.

از پرکاربرد ترین نگین ‌های استفاده‌ شده در ساخت زیورآلات می‌توان به تراش های باگت ،مارکیز، سولیتر و میکرو اشاره کرد که در ادامه به بررسی هر یک از سنگ ها و نگین های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات خواهیم پرداخت.

تفاوت سنگ‌ های طبیعی و سنگ‌ های مصنوعی

قبل‌ از توضیح سنگ ‌ها و نگین‌ های به کار برده شده در زیورآلات،باید به این نکته توجه داشت که سنگ ‌های طبیعی به سنگ‌ هایی گفته می‌ شود که از دل طبیعت آمده و هیچ‌گونه مواد شیمیایی ندارند و برخی از آن‌ ها بسیار ارزشمند و کمیاب هستند. سنگ ‌های مصنوعی اما در آزمایشگاه طی یک فرآیند با فشار بالا و توسط دست انسان ساخته‌ شده که بسیار مشابه با نوع طبیعی خود هستند و خصوصیات آن ‌ها را دارا می‌باشند. در اکثر جواهرات گران ‌قیمت از سنگ ‌ها و نگین ‌های اصل و طبیعی استفاده می ‌شود ولی در زیورآلاتی چون نقره، طلا، مس، استیل و… برای پایین آوردن قیمت و صرف هزینه ‌ای کمتر، از سنگ ‌ها و نگین ‌های مصنوعی استفاده می شود که کیفیت بالایی داشته و از درخشش بسیاری نیز برخوردار هستند.

سنگ ها و نگین های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات

از جمله سنگ ‌ها و نگین ‌های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات عبارتند از:

نگین مروارید

یکی از معروف ‌ترین و پرکاربرد ترین نگین ‌های استفاده‌ شده در زیورآلات مروارید ها هستند. مروارید ها در اندازه‌ ها، رنگ ‌ها و شکل ‌های متفاوتی وجود دارند که به دو نوع مروارید های طبیعی و مروارید های پرورشی تقسیم می‌شوند. مروارید های طبیعی در دریا ها و بدون دخالت انسان تولید شده و گران ‌قیمت می ‌باشند، مروارید های پرورشی به‌ وفور در بازار به فروش رسیده و قیمت مناسب ‌تری نیز دارند. از مروارید در ساخت انگشتر به‌ صورت تک‌ نگین و در دستبند، گوشواره و آویزه گردنبند  متناسب با ابعاد آن‌ ها استفاده می ‌شود و بسیار شیک و زیبا هستند.

سنگ عقیق

سنگ عقیق از کوارتز و سنگ یمنایی تشکیل‌ شده که رنگ ‌های متنوعی دارد. این نوع سنگ در داخل خود دارای رگه‌ هایی است که به زیبایی‌ های آن افزوده‌ است. عقیق مقاومت بالایی در برابر صدمات داشته و به رنگ‌ های قرمز، قهوه‌ای، زرد و آجری وجود دارد و در ساخت سنجاق‌ سینه، گردنبند و نگین انگشتر به‌خصوص برای آقایان از سنگ عقیق استفاده می‌شود.

کریستال ‌ها و نگین ‌های سواروسکی

کریستال‌ های سواروسکی جزو سنگ‌ ها و نگین ‌های طبیعی نبوده ولی درخشش و شفافیت آن‌ ها همچون الماس است و به آن ‌ها نگین‌ های نظیر الماس یا همتای الماس گفته می‌شود. این نوع از کریستال ‌ها گونه‌ ای از بلور های شیشه ‌ای هستند که از ترکیب عنصر های متفاوتی ساخته می‌ شوند. به دلیل تراش ‌ها و برش‌ های ظریف و زیبایی که در آن ‌ها ایجاد می ‌شود در مقابل نور دارای درخشش و تلألؤ خاص و ویژه ‌ای هستند و نور را به زیباترین شکل ممکن منعکس کرده و خیره‌ کننده هستند. اکثر نگین ‌های استفاده‌ شده در زیورآلات موجود در شرکت بازرگانی آسیا استار از نگین‌ های سواروسکی بوده که بسیار خارق‌العاده و باکیفیت می‌ باشند.

نگین الماس

الماس از کربن با فشردگی بسیار بالا در طبیعت ساخته‌ شده و بسیار کمیاب و گران ‌قیمت است. این نوع از کانی در ساخت جواهرات بسیار ارزشمند به‌ صورت تک نگین (باگت) استفاده‌ شده و جلوه ‌ای خاص و درخششی فوق‌العاده دارد. الماس ها به رنگ‌های زرد، آبی، قرمز، صورتی، بنفش و … یافت می ‌شوند که الماس ‌های رنگی نسبت به الماس بی رنگ گرانتر و کمیاب‌ تر بوده و بیشتر مورد توجه کلکسیونر ها می ‌باشد.

قطعات کوچک الماس که در ساخت جواهرات استفاده می ‌شود برلیان نام داشته و بسیار ظریف هستند و با مهارت و ظرافت بسیار بالایی تراش خورده ‌اند تا درخشان ‌تر و شفاف ‌تر بوده و نور را به‌خوبی و در چندین جهت منعکس کنند.

نوع دیگری از نگین‌ها در بازار زیورآلات وجود دارد که بسیار شبیه به الماس و برلیان بوده که به آن‌ها نگین ‌های اتمی گفته می‌شود و ساخته دست انسان بوده و همانند برلیان تراش و برش می‌خورند، ولی از درخشندگی و شفافیت برلیان برخوردار نمی ‌باشند. به دلیل گران‌قیمت بودن نگین ‌های برلیان و الماس در ساخت زیورآلات و بدلیجات از نگین ‌های اتمی استفاده می‌شود تا مقرون ‌به‌ صرفه‌تر باشد.

سنگ آکوامارین

زمرد کبود یا آکوامارین به رنگ ‌های آبی روشن تا آبی تیره وجود داشته و نام آن‌ هم برگرفته از نوع رنگ آن می‌باشد. سنگ آکوامارین جزء سنگ ‌های باارزش بوده و رنگ آبی تیره آن بسیار کمیاب‌تر و گران‌تر است. این سنگ در ساخت جواهرات مدرن و ارزشمند به کار برده می ‌شود. نحوه تراش نگین آکوامارین به گونه ‌ای است که نور را به‌ خوبی از سطح خود منعکس کرده و جلوه‌ای درخشان و زیبا را به وجود می ‌آورد.

در هنگام خرید سنگ آکوامارین به شفافیت و بدون نقص بودن این سنگ توجه داشته باشید. برای ساخت بدلیجات و زیورآلات مقرون‌ به‌ صرفه از نوع مصنوعی این سنگ به نام اسپینل مصنوعی استفاده می‌ شود که دارای همان رنگ آکوامارین است.

سنگ زمرد

زمرد یکی از خوش‌ رنگ ‌ترین و خاص‌ ترین نگین ‌های به کار برده شده در ساخت زیورآلات است. زمرد جزء گران‌ قیمت‌ترین نگین ‌ها بوده و در جواهرات خاص استفاده می ‌شود. نگین زمرد به رنگ ‌های سبز و سبز متمایل به زرد یا آبی وجود داشته و جلای شیشه‌ای دارد. زمرد ها تراش‌ های متفاوتی مطابق با جواهر مورد نظر خورده و درخشش تراش آن بسیار قابل‌ توجه و خیره‌ کننده است.

زمردهای ساختگی و غیرطبیعی با همان رنگ و تراش در بازار وجود داشته که برای ساخت بدلیجات از آن ‌ها استفاده می ‌شود.

سنگ ‌های زیرکن صنعتی

زیرکن های طبیعی (zircon stone) جزء سنگ ‌های قیمتی بوده و ظاهری بسیار شبیه الماس دارند. از سنگ زیرکن در ساخت جواهرات به‌عنوان شبیه ‌ساز الماس استفاده می ‌شود. این سنگ دارای درخشندگی و شفافیت بالایی بوده و با جلای شیشه ‌ای نور را به‌ خوبی منعکس می ‌کند. سنگ زیرکن دارای رنگ‌ های زرد، آبی، صورتی و شیشه‌ ای هستند و نوع طبیعی آن با تراش‌ های بسیار ظریف و حساس در جواهرات گران ‌قیمت و نوع صنعتی آن در بدلیجات و زیورآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیورآلات موجود در شرکت آسیا استار دارای نگین‌ های زیرکن صنعتی بوده که دارای کیفیت و شفافیت فوق‌العاده‌ ای می ‌باشند و جلوه‌ خیره‌کننده‌ ای دارند.

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه کانی با ارزش و گران‌ قیمتی است که نوع طبیعی آن بسیار زیبا و ارزشمند است. از سنگ فیروزه در ساخت جواهرات به‌خصوص در نگین انگشتر و آویز گردنبند زنان استفاده می‌ شود و از محبوبیت بالایی برخوردار است. این سنگ درخشندگی و شفافیت به خصوصی نداشته و جلوه‌ آن شیشه ‌ای نیس، ولی رنگ سبز و آبی منحصر به ‌فرد آن می‌تواند به‌ قدری خیره ‌کننده باشد که نداشتن درخشندگی آن را پوشش دهد.

جالب است بدانید سنگ فیروزه طبیعی،کانی زنده بوده و در صورت نگهداری نادرست از آن خواص اولیه خود را از دست می‌دهد. سنگ‌های فیروزه در ساخت جواهرات دارای برش ‌ها و تراش ‌های متفاوتی هستند و به ‌طور عمده در ایران این نگین ‌ها به‌ صورت یکدست و کاملاً صاف برش می‌خورند. فیروزه‌ها دارای انواع متنوع عجمی، شجری، تلخ، خاکه، توفال و … می ‌باشند و از نوع مصنوعی آن‌ ها در ساخت زیورآلات و بدلیجات استفاده می ‌شود.

از دیگر سنگ ‌ها و نگین ‌های پرکاربرد در بدلیجات و زیورآلات میتوان به کهربا، یاقوت، زبرجد، گارنت، الکساندریت، آمیترین، ژرمژوئیت، ماسگراویت، گراندیوریت، لاجورد، اوپال، توپاز، آمیتیست، سیترین، جید، مورگانیت و اونیکس اشاره کرد.

شرکت بازرگانی آسیا استار به عنوان نمایندگی رسمی بدلیجات ژوپینگ در ایران، تمامی زیورآلات و بدلیجات به‌روز دنیا را جهت ارائه به شما هم میهنان گرامی گردهم آورده است. این شرکت همراه با پیشرفت صنعت مد و استایل در این زمینه قدم برداشته و فروشگاهی مطمئن جهت خرید عمده بدلیجات برای همکاران گرامی می باشد. لازم به توضیح است مجموعه آسیا استار تمامی محصولات خود را با ضمانت اصالت کالا به فروش می رساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
×

 asiastarjewelry

×