معرفی انواع مروارید در بدلیجات و زیورآلات

انواع مروارید در بدلیجات

استفاده از مروارید در ساخت بدلیجات و زیورآلات از گذشته تا کنون بسیار رواج داشته و جزء اکسسوری های کلاسیک و بسیار جذاب به شمار می ‌رود. به کار بردن انواع مروارید در بدلیجات نشان ‌دهنده نمادی از زیبایی، خلوص و یک ‌رنگی بوده و امروزه می ‌توان کاربرد آنها را در زیورآلاتی مانند انگشتر، دستبند، گوشواره و گردنبند مشاهده کرد.در این مقاله انواع مرواریدها و نحوه تشکیل آنها را بررسی میکنیم.

انواع مروارید

مرواریدها یکی از محبوب ‌ترین سنگ‌ هایی است که امروز به کار بردن آنها در ساخت زیورآلات بسیار مورد توجه قرار گرفته و به ترند سال تبدیل شده ‌است. مروارید به‌ صورت پرورشی، طبیعی و مصنوعی در بازار وجود داشته که مرواریدهای پرورشی دارای کاربرد بیشتری نسبت‌ به سایر مرواریدها را هستند.

  • مروارید طبیعی و پرورشی

فرایند تشکیل مروارید طبیعی به این صورت است که در آب‌های شور مانند دریای خلیج ‌فارس زمانی‌ که جسمی خارجی به داخل صدف‌ ها نفوذ می‌ کند، صدف سعی می ‌کند که جسم را از خود خارج کند. در بعضی مواقع جسم خارجی از صدف بیرون نرفته و صدف شروع به تولید ماده‌ای در اطراف جسم کرده و مروارید را تشکیل می ‌دهد. مرواریدی که در طول این فرآیند در طبیعت تشکیل می ‌شود مروارید طبیعی بوده و پروسه تشکیل مروارید پرورشی هم مانند مروارید طبیعی بوده ولی با این تفاوت که جسم خارجی توسط یک متخصص به داخل صدف نفوذ کرده و مروارید پرورشی به وجود می ‌آید.

  • مروارید مصنوعی

نوع دیگری از مرواریدها وجود دارند که به آن‌ها مرواریدهای مصنوعی و یا مرواریدهای تزئینی گفته می‌ شود. در ساخت این مرواریدها، صدف ‌ها هیچگونه نقشی نداشته و توسط دست انسان تولید می ‌شوند. جنس این مرواریدها از شیشه بوده و دارای نمایی درخشنده و صاف هستند. روی این مروارید ها ازیک لایه‌ درخشان پوشانده شده ولی شفافیت و زیبایی مرواریدهای مصنوعی از مرواریدهای طبیعی و پرورشی بسیار کمتر است.

نحوه تشخیص مروارید طبیعی و مصنوعی

شکل مروارید های طبیعی و پرورشی به‌ صورت گرد، بیضی، اشکی و شکل‌ های متقارن بوده و سطح آنها کاملاً صاف و درخشنده می ‌باشد. هر چه ماده ‌ای که توسط صدف دور مواد تشکیل می ‌شود با کیفیت‌ تر باشد، مروارید تشکیل‌ شده هم مرغوب ‌تر، درخشنده ‌تر و گران‌ قیمت‌ تر خواهد بود. مرواریدهای طبیعی و پرورشی در آب ‌های شیرین و شور تشکیل‌ شده و به دلیل تنوع در صدف‌ های تولیدکننده، مرواریدهای تشکیل‌ شده آنها هم با یکدیگر در رنگ و کیفیت متفاوت خواهند بود.

در ساخت زیورآلات و بدلیجات از هر دو مرواریدهای طبیعی و پرورشی استفاده‌ شده و زیورآلاتی که دارای مرواریدهای طبیعی هستند نسبت‌ به زیورآلاتی که در ساخت آنها از مروارید پرورشی استفاده شده ‌است گران‌ قیمت‌ تر هستند.

معرفی انواع مروارید طبیعی

مرواریدهای طبیعی و پرورشی خود شامل انواعی هستند که از نظر ظاهری با یکدیگرمتفاوتند و در یکی از ۳ دسته اصلی قرار می‌ گیرند.از انواع متفاوت مرواریدهای طبیعی که در ساخت بدلیجات و زیورآلات به کار می ‌روند عبارتنداز:

  • مروارید تاهیتی

مرواریدهای تاهیتی توسط صدف‌ های مرواریدساز در آب شور ساخته‌ شده که نام صدف تولیدکننده آن‌ها صدف لب سیاه است. سایز این مرواریدها بین ۸ تا ۱۶ میلی ‌متر بوده و در رنگ‌ های ارغوانی، سبز، آبی و خاکستری یافت ‌شده ولی در اصطلاح به آنها مرواریدهای سیاه نیز گفته می ‌شود. مرواریدهای تاهیتی در جزایر پلینزیای فرانسه پرورش داده ‌شده و این مرواریدها جزء زیباترین و جذاب ‌ترین مرواریدهای شناخته‌ شده هستند. رنگ مروارید های تاهیتی کاملاً طبیعی است.

  • مروارید آکویا

مرواریدهای آکویا معمولاً در رنگ‌های سفید و یا کرم یافت ‌شده و سایز آنها ۲ میلی ‌متر و در بعضی مواقع تا ۱ سانتی‌ متر هم می‌ رسد. این مرواریدها در آب‌ های چین و ژاپن پرورش داده ‌شده و کاملاً گرد هستند. مرواریدهای آکویا توسط صدف‌ های ریزی به نام صدف مرواریدساز محار در آب‌ های شور تولید می‌ شوند.

سایز این مرواریدها بسیار کوچک بوده و برای اولین ‌بار در کشور ژاپن توسط شرکت میکاموتو تولید شده ‌اند و در حال حاضر این شرکت به کشور چین رفته و یکی از معروف ‌ترین تولیدکنندگان مروارید در جهان به شمار می ‌رود.

  • مروارید اقیانوس آرام جنوبی

مرواریدهای اقیانوس آرام جنوبی توسط صدفی به نام صدف لب سفید تولید شده و جزو بزرگ ‌ترین مرواریدهای موجود در بازار می ‌باشد. سایز این مرواریدها به قطر ۱ تا ۲ سانتی‌ متر بوده و در کشورهایی چون اندونزی، استرالیا و فیلیپین تولید می ‌شوند. رنگ این مرواریدها به رنگ‌ های طلایی، کرم یا سفید است و از آنها در ساخت بسیاری از زیورآلات استفاده می ‌شود.

  • مروارید آب ‌شیرین

نحوه تولید مرواریدهای آب ‌شیرین به این ‌گونه است که افراد یک جسم خارجی را در داخل صدف قرار داده و صدف آب ‌شیرین لایه ‌ای را در اطراف جسم ایجاد می ‌کند که باعث تشکیل مروارید می ‌شود. مرواریدهای آب‌ شیرین در دریاچه‌ ها، برکه‌ ها و رودخانه‌ های چین به‌ وجود آمده و از نظر رنگ، شکل و حالت بسیار شبیه مرواریدهای آکویا هستند. همچنین مروارید آب‌ شیرین نسبت‌ به مروارید آکویا دارای رنگ‌ های بیشتری مانند رنگ‌ های پاستلی هستند.

  • مروارید آبی

مروارید های آبی در صدف‌ های آب ‌شیرین تشکیل‌ شده و در رنگ ‌های متنوعی مانند صورتی، سبز، قرمز و بنفش یافت می ‌شوند. رنگ اصلی این مرواریدها آبی بوده و یکی از راه‌ های تشخیص و شناسایی این مرواریدها در این است که اگر آ‌ها را در مقابل نور قرار دهید، رنگ آنها عوض شده و رنگی بسیار خارق ‌العاده و جذاب را خلق می ‌کنند. از مرواریدهای آبی مانند سایر مرواریدها در ساخت زیورآلات و بدلیجات استفاده‌ شده که سبب زیبایی و خاص بودن آنها می‌ شود.

  • مروارید کشی

مرواریدهای کشی در آب‌ های ژاپن و تحت شرایط خاصی تولید شده و بسیار کمیاب هستند. پرورش این مرواریدها ممکن است تا ۷ سال به طول انجامیده و به‌ همین دلیل دارای قیمت بالایی دارند. این مرواریدها در رنگ ‌های رز، سیاه، خاکستری، سفید و غیره و در شکل ‌های بیضی، تخت، مستطیل و گرد ساخته‌ شده و بسیار درخشنده و براق هستند. از محبوب‌ ترین مرواریدهای کشی می ‌توان به مروارید کشی تاهیتی اشاره کرد.

  • مروارید مابه

مرواریدهای مابه به مرواریدهای نصفه نیز مشهورند زیرا نحوه تشکیل این مرواریدها بسیار خاص بوده و به‌ جای داخل صدف در پوسته آن تشکیل می ‌شوند. مرواریدهای مابه در آب‌های شور موجود در اندونزی، ژاپن، استرالیا و پلینزیای فرانسه تولید شده و در رنگ ‌های متنوعی چون رنگ آبی تا صورتی یافت می ‌شوند. رنگ‌ این مرواریدها به دلیل ماده خاصی که در صدف وجود دارد به رنگ ‌های رنگین‌ کمانی بوده و بعضی از رنگ‌ های آن مانند صورتی با رگه‌ های طلایی بسیار کمیاب هستند. مرواریدهای مابه در نواحی شبه گرمسیری و مرطوب توسط صدف‌ های بال پنگوئن ساخته‌ شده و جزء مرواریدهای بسیار جذاب و خاص هستند.

  • مروارید باروک

مروارید باروک شکل منظمی نداشته و متعلق به آب‌ های شیرین است. با توجه به اینکه مرواریدهای آب شور همگی گرد هستند، مرواریدهای باروک آب شور شبیه به اشک بوده و مرواریدهای باروک تاهیتی و باروک اقیانوس جنوبی جزو مرواریدهای خاص باروک می‌ باشند. ‌این مرواریدها بسیار براق بوده و در ساخت دستبند و گردنبند از آنها استفاده می ‌شود.

مرواریدهای بکاررفته در بدلیجات

از آنجایی که قیمت مرواریدهای طبیعی و پرورشی به دلیل فرآیند تولید و عمل آوری آن بسیار بالاست؛ در بدلیجات مورد استفاده قرار نمی گیرند و تنها توسط برخی برندهای لوکس جواهرات بکار برده می شوند. مروارید هایی که در ساخت بدلیجات بکار می روند با مواد مصنوعی و روکش براق و کاملا مشابه با مروارید های طبیعی تولید می شوند که از دوام، درخشش و ثبات رنگ بالایی برخوردارند به گونه ای که تشخیص آن از مروارید طبیعی توسط افراد کارشناس ممکن است. این مروایدهای مصنوعی قیمت پایینی دارند، بنابراین برای بکارگیری در زیورآلات مناسب اند.

برای خرید زیورآلات و بدلیجات عمده دارای مروارید به فروشگاه آسیا استار بزرگترین نمایندگی بدلیجات ژوپینگ در ایران مراجعه کرده و زیباترین و باارزش‌ترین بدلیجات را خریداری نمایید. مجموعه آسیا استار دارای بدلیجات برند و کاملاً ارجینال بوده و محصولات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب ‌ترین قیمت به مشتریان خود عرضه می ‌کند. مشتریان می ‌توانند هم به‌ صورت آنلاین و هم به‌ صورت حضوری بدلیجات مورد علاقه خود را انتخاب کرده و خریداری نمایند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button
×

 asiastarjewelry

×